What's New > Winners announced in 12 categories of National Student Auditions

Winners announced in 12 categories of National Student Auditions

posted on 4:18 PM, July 7, 2014
Mark%2bThress_Web.jpg
Category IX Winner Mark Thress

BOSTON – The inaugural National Student Auditions program is complete, with winners named in each of the categories at the Boston Marriott Copley place on Monday afternoon.

NATS_Student_Audition_Logo.jpgThe final two rounds of the competition were held during the 53rd National Conference of the National Association of Teachers of Singing. At least three finalists in each category competed for the top award on Monday, which is funded by NATS. Winners in the upper categories received $2,000, with second place receiving $1,000. Lower division winners earned $1,000, with second-place collecting $750.

More than 150 students participated in the semifinal round, which was held Sunday at Boston Conservatory.

A complete list of winners is below:

Category I – High School Music Theater Men

1st Place - Jonah Hoskins

2nd Place - Leo Plante

3rd Place - Alex Kosick

Category II – High School Music Theater Women

1st Place - Nina White

2nd Place - Gabrielle Corsino

3rd Place (tie) - Katie Glasgow

3rd Place (tie) - Emma Rothfield

Category III – High School Men

1st Place - Trevor Rayhons

2nd Place - Zachary Futch

3rd Place - James Hoskins

Category IV – High School Women

1st Place - Anja Pustaver

2nd Place - Anna Ginther

3rd Place - Brenna McFarland

Category V – College/Private Music Theater Men

1st Place - Nathaniel Sullivan

2nd Place - Jeremy Brown

3rd Place - Nate White

Category VI – College/Private Music Theater Women

1st Place - Angela Gilbert

2nd Place - Rebecca Rafla

3rd Place - Deanna Guiletti

Category VII – Lower College/Private Men

1st Place - Eric Grendahl

2nd Place - Isaac Pulchinsky

3rd Place - Nicholas Levy

Category VIII – Lower College/Private Women

1st Place - Megan Callahan

2nd Place - Anna Tescher

3rd Place - Joylyn Rushing

Category IX – Upper College/Private Men

1st Place - Mark Thress

2nd Place - Cody Muller

3rd Place - Lawrence Mitchell-Matthews

Category X – Upper College/Private Women

1st Place - Kathryn Henry

2nd Place - Chelsea Davidson

3rd Place - Emily Siar

Category XI – Graduate/Advanced Men

1st Place - Antonio Charles

2nd Place - Joshua Powell

3rd Place - Stephen Brody

Category XII – Graduate/Advanced Women

1st Place - Ashley Mispagel

2nd Place - Chelsea Smith

3rd Place - Maria Beery

Intermezzo