What's New > Winners of 2017 National Student Auditions announced

Winners of 2017 National Student Auditions announced

posted on 12:15 PM, July 23, 2017
The final round of the NATS 2017 National Student Auditions (NSA) were held on Friday, July 21, at the University of Colorado-Boulder College of Music. And the winners are...
NATS_Student_Audition_Logo.jpg

BOULDER, Colo. – The final round of the NATS 2017 National Student Auditions (NSA) were held on Friday, July 21, at the University of Colorado-Boulder College of Music. The annual competition was part of the NATS 2017 Summer Workshop.

Winners were selected in 14 categories, along with second-place, third-place and honorable mention finishers, resulting in more than $35,000 in prizes being awarded. This year, NATS regions, chapters, individual members, and NATS affiliates donated more than $12,000 to the NSA Award Fund. 

This marked National Association of Teachers of Singing’s fourth year for national semifinal and final rounds. As a result, more than $100,000 in prizes have been awarded to students of NATS teachers. Click here to view the complete list of NSA Award donors to date.

Below is a list of winners, by category, including their region and voice teacher:

NSA_2017_cat_1_crop_225x169.jpgCategory 1 – High School Music Theater Women

  • 1st Place:  Macey Trussell, Northwestern Region, student of Kara Quello
  • 2nd Place (tie): Natasha Partnoy, Cal-Western Region, student of Laurinda Nikkel
  • 2nd Place (tie): Lauren Senden, North Central Region, student of Stephanie Thorpe
  • Honorable Mention: Hannah Carroll, New England Region, student of Noel Smith

 (from left) Hannah Carroll, Natasha Partnoy, Lauren Senden, and Macey Trussell

NSA_2017_cat_2_225w.jpgCategory 2 – High School Music Theater Men

  • 1st Place:  Frank Sullivan, New England Region, student of Noel Smith
  • 2nd Place (tie): Isaac Dowdle, Cal-Western Region, student of Nichole Jensen
  • 2nd Place (tie): Parker Waters, Mid-Atlantic Region, student of Nancy MacArthur Smith

(from left) Isaac Dowdle, Frank Sullivan, and Parker Waters

 

NSA_2017_cat_3_225w.jpgCategory 3 – High School Women

  • 1st Place: Victoria Hill, Southeastern Region, student of Reverie Berger
  • 2nd Place: Lauren Carroll, Central Region, student of Catherine Lyon
  • 3rd Place: Lauren Senden, North Central Region, student of Stephanie Thorpe

(from left) Lauren Carroll, Victoria Hill, and Lauren Senden

 

NSA_2017_cat_4_225w.jpgCategory 4 – High School Men

  • 1st Place: Blake Stevenson, Cal-Western Region, student of Kathleen Martin
  • 2nd Place: Hugh Davis, Northwestern Region, student of Holly Boaz
  • 3rd Place: Travon Walker, Southeastern Region, student of Allen Henderson

(from left) Hugh Davis, Blake Stevenson, and Travon Walker

 

NSA_2017_cat_5_225w.jpgCategory 5 – Lower College Music Theater Women

  • 1st Place: Katelyn Jassoy, Central Region, student of Dawn Harkins
  • 2nd Place: Ashley Shamy, Cal-Western Region, student of Melissa Heath
  • 3rd Place: Elyse Barnett, Southeastern Region, student of Toni Anderson

(from left) Elyse Barnett, Katelyn Jassoy, and Ashley Shamy

 

NSA_2017_cat_6_225w.jpgCategory 6 – Lower College Music Theater Men

  • 1st Place (tie): Rontray Miller, Southeastern Region, student of Kay Paschall-Freeman
  • 1st Place (tie): Cory Simmons, Mid-Atlantic Region, student of Tommy Watson
  • 3rd Place: Tyler Cox, West Central Region, student of Alisa Belflower

(from left) Tyler Cox, Rontray Miller, and Cory Simmons

 

NSA_2017_cat_7_225w.jpgCategory 7 – Lower College/Ind. Studio Women

  • 1st Place: Cecelia McKinley, Mid-Atlantic Region, student of Carrie Stevens
  • 2nd Place: Caroline Stanczyk, Great Lakes Region, student of Elizabeth McDonald
  • 3rd Place: Anna Lee, Southeastern Region, student of Ginger Beazley

(from left) Anna Lee, Cecelia McKinley, and Caroline Stanczyk

 

NSA_2017_cat_8_225w.jpgCategory 8 – Lower College/Ind. Studio Men

  • 1st Place: Alex Wunder, Mid-South Region, student of Mark Whatley
  • 2nd Place: Jeffrey Todd, Mid-Atlantic Region, student of John Wright
  • 3rd Place: James Matens, Mid-Atlantic Region, student of Brian Arreola

(from left) James Matens, Jeffrey Todd, and Alex Wunder

 

NSA_2017_cat_9_225w.jpgCategory 9 – Upper College Music Theater Women

  • 1st Place: Lydia Eiche, North Central Region, student of Marlee Sabo
  • 2nd Place: Lauren Salazar, Texoma Region, student of Donna Sawyers
  • 3rd Place: Madeline Dannenberg, Texoma Region, student of Autumn West
  • Honorable Mention: Shahayla Ononaiye, Northwestern Region, student of Jamie Jacobson

(from left) Madeline Dannenberg, Lydia Eiche, Shahayla Ononaiye, and Lauren Salazar

 

NSA_2017_cat_10_225w.jpgCategory 10 – Upper College Music Theater Men

  • 1st Place: Caleb Brown, Southeastern Region, student of Andrea Mueller
  • 2nd Place: Andrew Anderson, Southeastern Region, student of Jeffrey Bauman
  • 3rd Place: Andrew Poston, Mid-Atlantic Region, student of Deirdre Francis

(from left) Andrew Anderson, Caleb Brown, and Andrew Poston

 

NSA_2017_cat_11_225w.jpgCategory 11 – Upper College/Ind. Studio Women

  • 1st Place: Kate Johnson, West Central Region, student of Kate Butler
  • 2nd Place: Claire Glaittli, Cal-Western Region, student of Isaac Hurtado
  • 3rd Place: Winona Martin, West Central Region, student of Abigail Nims
  • Honorable Mention: Grace Hall, Southern Region, student of Kristen Gunn

(from left) Claire Glaittli, Grace Hall, Kate Johnson, and Winona Martin

 

NSA_2017_cat_12_v2_225w.jpgCategory 12 – Upper College/Ind. Studio Men

  • 1st Place: Zachary Futch, Southeastern Region, student of Allen Henderson
  • 2nd Place: Evan Hammond, Southeastern Region, student of Tiffany Bostic-Brown
  • 3rd Place: Joseph Bowman, Mid-Atlantic Region, student of Troy Castle

(from left) Joseph Bowman, Zachary Futch, and Evan Hammond

 

NSA_2017_cat_13_225w.jpgCategory 13 – Advanced College/Ind. Studio Women

  • 1st Place: Madelyn Wanner, Mid-Atlantic Region, student of Elizabeth Daniels
  • 2nd Place: Kayla Harriott, Southeastern Region, student of Indra Thomas
  • 3rd Place: Frances Collins, Eastern Region, student of Marcus DeLoach

(from left) Frances Collins, Kayla Harriott, and Madelyn Wanner

 

NSA_2017_cat_14_225w.jpgCategory 14 – Advanced College/Ind. Studio Men

  • 1st Place: Austin Sanders, North Central Region, student of Dan Johnson-Wilmot
  • 2nd Place: Tyler Henderson, Southeastern Region, student of Ginger Beazley
  • 3rd Place: O’Neil Jones, Southern Region, student of Byron Johnson

(from left) Tyler Henderson, O’Neil Jones, and Austin Sanders

Intermezzo